Chmatákov

Zdravím všechny Chmatáky a Chmatačky. Vítejte u mého návodu na Chmatákov. Srdečně doufám, že naplní všechna vaše očekávání. Shromáždil jsem zde téměř všechny informace o herních možnostech. Mojí snahou bylo, aby návodům porozuměl i úplný začátečník. Proto prosím všechny zkušené Chmatáky, aby se neošklíbali nad některými pasážemi, které jsou na ně podané příliž "polopatě". Věřím, že i oni zde najdou něco, co je zaujme.

Budu moc rád, když mě kontaktujete přímo ve hře. Hraji za účty Pracant, Honík, Honik, Maly John a Malý John.

Dále bych rád zdůraznil, že tento návod mi dal dost práce, proto také tímto žádám všechny možné "kopisty", aby místo nesmyslného kopírování obsahu, na který nemají právo, raději vymysleli něco nového.

Nakonec bych chtěl poděkovat několika lidem. Gizmovi za to, že Chmatákov udělal, grafikům (bohužěl znám jenom Spid3era, Flyboje, Matomiho a SN!PER K!LLERa) za jejich práci, Gobrinovi, Big Daddymu a Narayenkovi za seznamy ID věcí, Atlanovi za jeho web, ze kterého jsem lecos čerpal a mnoho jsem se u něho přiučil, Pixovi za všechny zdroje, které vynaložil, aby Chmat mohl pokračovat a také všem hráčům, kteří dělají z Chmatákova fajn hru. Díky vám všem ještě jednou.

Upozornění! Pokud se vám nenačtou některé obrázky, stačí na ně kliknout pravým myšítkem a vybrat volbu Obnovit obrázek. Stejný postup použijte, když se v tabulce místo obrázku objeví text.


Ovládání   Karma    Obrana   Atributy    Povolání    Mapa míst ve Chmatákově    Minifórum dole

Rybaření   Těžba    Dřevorubectví   Věda    Ochočování   Alchymie    Zručnost   Výroba    Přesnost   Mystika    Obratnost   Taktika    Lov   Travičství    Skrývání   Plížení    Kradení   Pátrání    Meditace   Léčení    Všímavost   Odolnost    Sběračství   

Poklad    Full HP port   Quest    Banky   Loterie    Klany   Příkazy    Spalovna   Teleportační svitky   Tipy, triky aneb co se nevešlo jinam    Čepice   Koše, Truhly, Nástěnky   Soukromé ostrovy   Servery   

Novinky

Archiv novinek

Ovládání

pohyb:myší
zavření jakéhokoliv okna:pravým tlačítkem myši
obchodování s npc:dvojklik na vybrané npc
nákup od npc:poklepat na něj, vybrat zboží, šipkami zvolit množství a kliknutím na tlačítko "Koupit" věc zakoupit
otevření truhly:poklepání na truhlu při malé vzdálenosti
obchod s hráči:přetáhnutí libovolné věci na vybraného hráče, kliky myší vybrat věci z inventáře, na číselníku vybrat sumu peněz, nakonec kliknout na "Čekám...", klikem na "Ok" se potvrzení výměny opět zruší. Pokud chcete měnit peníze, musíte na číselníku nejprve potvrdit sumu malým tlačítkem "OK" a teprve potom obchod jako celek velkým tlačítkem "Ok". Pokud jeden z hráčů změní sumu peněz, automaticky se druhému účastníkovi výměny odklikne "Ok" a musí obchod opět potvrdit.
zobrazení povolání, stáří, počtu zabití, levelu a životů jiných hráčů:pravý klik na vybraného hráče
zobrazení životů chobotníka, chmatopýra, chmamuta či rohaté příšery:pravý klik na potvoru
útok na hráče, chobota nebo chmatopýra:s nasazenou zbraní poklepat na cíl
psát:Ctrl
šeptat (zobrazit zprávu jen hráčům v těsné blízkosti a nezobrazovat ji nad hlavou):"/" kdekoli v příspěvku
mluvení na dálku:s nasazeným mobilem napíšete jméno hráče, dvojtečku a zprávu, kterou chcete poslat. Odeslat zprávu můžete jen člověku, který má u sebe také mobil (stačí v inventáři). Mobil je VIP item, nelze ho tudíž koupit v obyčejném obchodě.
psaní na nástěnky:Přijdete k vývěsní tabuli, poklepete na ni, potom kliknete na nápis "Přidat vlastní zprávu na vývěsku", napíšete text a stiskem Enter zprávu na nástěnku připíchnete.
zabití útočníka:"obrana"
nastavení:End
režim celé obrazovky:Alt + F
režim snímání screenshotů:
(zmizí postava, inventář i
komentáře)
F5

Nahoru

Obrana

Obrana je nástroj, který umožňuje nebojovým povoláním a vůbec všem, kteří o potyčky nestojí, bránit se proti útočníkovi. Pokud jste tedy napadeni, zkrátka napíšete do chatu "obrana" a útočníka nezávisle na tom, kolik měl životů, zabije blesk. Obranu nemůžete použít: 1. když máte červenou karmu, 2. když jste se začali bránit (úspěšně jste zasáhli útočníka), 3. když nejste v oblasti, kde obrana funguje (začátečnické oblasti). Obrana funguje na všechny hráče, kteří na vás úspěšně zaútočili neomezenou dobu. Můžete tedy jedinou obranou zabít více lidí najednou. Na této mapě jsou obtáhnuté oblasti, kde funguje obrana:

oblasti, kde funguje obrana

Nahoru

Karma

Karma říká o každém hráči, jak se ve hře chová. Kdo si hledí své práce, trénuje dovednosti, případně zabijí jen červené hráče, má modrou karmu (= je modrý). To mu dává právo bránit se příkazem Obrana.

Naopak ti, kteří kradou nebo zabijí ostatní modré hráče, mají karmu červenou. To z nich dělá snadný cíl, poněvadž nemohou použít příkaz Obrana. Pokud jste červení a chcete být zase modří, stačí zabít několik ostatních červených hráčů a karma vám zase "zmodrá".

Nahoru

Atributy

Atributy jsou ve hře celkem tři: Obrana, Síla a Inteligence. Jejich stav můžete vidět v popisu postavy vpravo dole. Slouží k podpoře různých činností. Například náhodně zvyšují udělené zranění (0 - váš level) nebo pomáhají při výrobě. Řemeslníkům také zvyšují max. životy o 1 za každý level.
vlastnosti postavy

Vlastnosti se zvyšují se růstem levelů (level 1 => všechny vlastnosti na 1, level 2 => všechny vlastnosti na 2) Level postavy lze zvedat několika způsoby: 1) zabíjením chobotníků, 2) ochočováním chobotníků, 3) odevzdáváním prachu ze zlata a červených krystalů (viz. Zručnost) u Otomara (viz. Těžba) Další možností, jak atributy zvyšovat, je pomocí knížek. Ty jsou zatím jen od GM. Levely nemají efekt na mystiky.

Váš současný postup do dalšího levelu zobrazuje "loading bar" na pozadí políčka zobrazujícího level v popisu postavy.

Tady jsou požadavky na zabíjení. Měřeny jsou v počtu hnědých chobotníků z Rybí Lhotky (50hp).

Level123456
Potřeba zabít chobotů10153070140220
Tip: Rohatá příšera, Chobotnice a Chmamut mají hodnotu 8-10 chobotníků.

Nahoru

Povolání

Povolání je věc, které byste měli věnovat velkou pozornost. Uečuje totiž omezení vašich dovedností. Nikdo neumí všechno, a tak Řemeslník nemůžte kouzlit a stejně tak Mystik se bude jen těžko učit vyrábět složité věci. Dobře si tedy rozmyslete, jaké dovednosti budete upřednostňovat a podle toho zvolte povolání.

Ve hře existuje a je plně funkčních celkem 6 povolání: Bojovník, Mystik, Řemeslník, Pobuda, Lovec a Léčitel. Ve hře ještě existuje povolání Upír a GM ho může nastavit, nicméně Upír je zbaven svých původních schopností (z nichž hlavní byla útočení beze zbraně). Rovněž je možné povolání nemít. Této možnosti využívají např. GM či Chmazka.

Tabulka srovnání max. dovedností všech povolání:

Bojovník

Mystik

Řemeslník

Pobuda

Lovec

Léčitel

Rybaření75501008010085
Těžba5040100806030
Dřevorubectví5040100759040
Věda301005010060
Ochočování3050503010030
Alchymie1060100?3050
Zručnost2010100202020
Výroba20301000?10
Přesnost1004045804015
Mystika201000202020
Obratnost10040407060100
Taktika100100100100100100
Lov????100?
Travičství2060201006010
Skrývání5060201006050
Plížení4040?1007050
Kradení7060301001040
Pátrání3030?1007550
Meditace4510045504025
Léčení?25203020100
Všímavost1010101002010
Odolnost100100100100100100
Sběračství100100100100100100
Celkem107012451230144512751095

Povolání Pobuda je přidáno jedno velké privilegium. Může pokládat miny. Vice v sekci Plížení
mina

Nahoru

Rybaření

Rybaření je základní dovednost, se kterou je možné vydělávat peníze. Na začátku obdrží každý nový hráč právě udici na ryby. Ač výdělky nejsou zpočátku nijak závratné, časem se vyrovnají i výnosnějším metodám. Rybářský prut lze koupit, ale také vyrobit.

Prut
rybářský prut
30 chk

Nasadíte prut (přetáhnete ho z inventáře na políčko nasazení).

nasazení prutu

Potom dojdete dost blízko k vodě a klikáte do ní. Ryby se objevují pod vámi. Kliknutím na ně je seberete.

chytání ryb

Se základní udicí (tou, co máte od začátku) můžete hned od začátku chytat 4 druhy ryb:

Typ rybymodrázelenážlutátlustá
Obrázek modrá ryba zelená ryba žlutá ryba tlustá žlutá ryba
Cena4 chk5 chk4 chk8 chk

V celém Chmatákově jsou čtyři prodavači, kteří od vás koupí ryby ze základního prutu a mohou vám také prut prodat:

1. Lojza v Rybí Lhotce hned na začátku

Lojzova rybárna

2. Cyril v Chráněné zóně

Cyrilova rybárna

3. Kleofáš v Ostrovicích

Kleofášova rybárna

4. Otorus v Dolním Chobotově

Tip: Do Dolního Chobotova města se můžete dostat velmi rychle použitím portálu u banky v Chobotově.

Otorusova rybárna

Po dosažení 80. levelu rybaření základním prutem občas chytíte i vázy a ulity.

Věcvázazelená ulita
Obrázekvázazelená ulita
Cena49 chk44 chk

Oba tyto předměty je možné prodat Otomarovi v Horním Chobotově. Ulita má navíc další využítí v dovednostech zručnost a výroba.

Otomarovo muzeum

Na levelu 100 můžete používat lepší udici.

Lepší prut
lepší rybářský prut
1500 chk

Tato udice je k zakoupení u Konstantina na Sněžném ostrově.

Konstantinova rybárna

S touto udicí můžete chytat nové druhy ryb.

Typ rybyfialováfialovo-bílápruhovaná
Obrázek fialová ryba fialovobílá ryba pruhovaná ryba
Cena25 chk24 chk22 chk

Tyto ryby od vás koupí pouze Chmachila-ono v čínské restauraci v Horním Chobotově.

Tip: Čínskou restauraci můžete najít, vydáte-li se z nemocnice v Horním Chobotově dolů a doleva.

restaurace Chmachily-ono

Na levelu 100 totiž můžete rovněž chytit HP rybu. Sice není možné ji prodat, její účinek je ale lepší než nějaké chk. Vyléčí vám totiž 50 hp. To z ní dělá čtvrtý nejlepší způsob regenerace životů (po bigu, broukovi a velkém hp lektvaru). Rozhodně jde o velmi příjemný bonus k dosažení maximálního rybaření.

hp ryba

Jak trénovat rybaření?

Pokud nechcete sbírat, rybařte s pomocí autoclicku. Pokud chcete ryby i sbírat a prodávat, tak je jedna možnost, jak tuto činnost automatizovat. Dojděte do ostrovic ke Kleofášovi. Odtud pokračujte o obrazovku doleva na nový rub. Tady je možné chytat tak, že zapnete autoclick, kurzor dáte pod svoji postavičku a ona kliká a zároveň sbírá ryby. Potom je stačí Kleofášovi prodat.

rybaření pomocí autoclicku

Je možné věci vylovené udicí využít nějak jinak, než je prodat?

Ryby je možné krájet víceúčelovým nožíkem na maso (viz. zručnost), které po snězení léčí 1HP. Z tlusté ryby se vyrábí HP lektvary a z rozřezaných pruhovaných ryb mutovací lektvary (viz. alchymie a mystika). Ryby jsou také ideálním předmětem pro mizení Mizecí hůlkou (trénink mystiky). Zelené mušle je možné opracovat kladívkem a zasadit do amuletu.

Nahoru

Těžba

Těžba je druhou dovedností, ke které se pravděpodobně dostanete velmi brzy (hned, co se "prochytáte" k ceně sbíječky :D). Je o něco výdělečnější, než Rybaření (nejdražší věc stojí 13chk místo 8chk, zbytek stojí skoro stejně), ale především má mnohem pevnější vazbu na další výrobní dovednosti, jako je např. výroba, zručnost nebo alchymie. Navíc v kombinaci se zručností můžete zvyšovat svůj level.

Zbíječka
sbíječka
250 chk

Nasadíte zbíječku,

nasazení sbíječky

dojdete na místo s kamenitým povrchem pro těžení (zpravidla pouze nedaleko od obchodů se zbíječkami)

povrch vhodný k těžení

a s nasazenou zbíječkou klikáním na tlačítko s obrázkem páčky těžíte. Na každém políčku lze natěžit 20 základních rud, potom se vypotřebuje.

těžení

Se základní zbíječkou můžete hned zpočátku těžit tyto rudy:

Typ rudykrystalzlatáželezo
Obrázek krystal zlato železo
Cena4chk5chk13chk

Koupit zbíječku, prodávat rudy a těžit v okolí obchodu lze na dvou místech:

1. U Huga na východní straně prvního ostrova.

těžba u Huga

2. U Urijáše na nejjihovýchodnějším cípu mapy (východně od Jižního Chobotova). Tip: Na této části mapy funguje Obrana.

těžba u Uriáše

Těžit lze také v "Chráněné zóně". Tip: V Chráněné zóně není možné zvyšovat úroveň, nefunguje zde obrana, zabíjet je možné.

těžba v Chráněné zóně

Nechvalně proslulým "spotem" pro těžbu je také Nápravné zařízení. Tip: V Nápravném zařízení se nenavyšuje úroveň těžby (ostatní dovednosti se zvyšují)

těžba v Nápravném zařízení

Od 81. úrovně můžete obyčejnou zbíječkou těžit dva nové druhy rud. Červený krystal můžete normálně prodat, šedá ruda je neprodejná, ale lze ji využít ve zručnosti a výrobě.

Věcčervený krystalšedá ruda
Obrázekčervená rudašedá ruda
Cena11 chkneprodejné

Od úrovně 100 se vám odemkne nová zbíječka. Koupit je ji možné u Huga.

Zbíječka
červená zbíječka
7500 chk

Touto zbíječkou je možné těžit 3 nové druhy rud. Ty jsou opět prodat u Huga a Uriáše.

Typ rudyzelenáoranžováfialový krystal
Obrázek zelená ruda oranžová ruda fialový krystal
Cena19 chk19 chk18 chk

Jak trénovat těžbu?

Použije autoclick s tím, že budete těžení pravidelně kontrolovat. Na jednom políčku je totiž jen 24 rud, potom je třeba přejít jinam. Nejrychlejší je pochopitelně nesbírat vytěženou rudu (doporučuji někoho na sběř sehnat). Pokud ale chcete rudy sbírat, lze tuto činnost automatizovat i s obyčejným autoclickem. Dojděte na místo těžení, nasaďte sbíječku a přesuňte inventář tak, aby tlačítko pro těžení bylo pod vaší postavou. Potom jen dejte kurzor pod ni a zapněte autoclick.

těžba pomocí autoclicku

Je těžba dobrá k něčemu jinému, než k vydělávání peněz?

Typický skill vázaný na Těžbu je výroba. Z železné rudy se vyrábějí železné slitky, ze kterých lze vyrábět spoustu dalších věcí. Některé suroviny (zlato, červený krystal) je možné kladívkem opracovat a zasadit do amuletů.

Nahoru

Dřevorubectví

Dřevorubectví je zpočátku asi nejvíce výdělečný skill. Daní za to je to, že nemáte možnost získávat nějaké dražší druhy dřava, vždy pouze tři základní. Přesto se dá rozřezáváním dřeva trénovat zručnost a nepřímo i výroba.

Sekera
dřevorubecká sekera
250 chk

Nejdříve nasaďte sekeru.

nasazení sekery

Potom si stoupněte pod strom a klikáním na tlačítko s páčkou sekejte dřevo. Tip: Sekat dřevo ze stromů lze pouze v oblastech s prodavačem.

sekání sekerou

Celkem je možné získat 3 druhy dřeva. Ty se liší pouze cenou, zpracovávat se dají všechny stejně.

Typ dřevasvětlétmavévelké
Obrázek světlé dřevo tmavé dřevo velké dřevo
Cena15 chk8 chk10 chk

Koupit sekeru a prodat dřevo v Chmatákově lze na třech místech:

1. U Evžena "na rubu", severně od Rybí Lhotky.

Evženovo rubárna

2. U Svatovíta "na rubu", východně od Jižního Útočiště.

Svatovítovo rubárna

3. U Adela "na rubu", západně od Ostrovic.

Adelova rubárna

Při dřevorubectví 100 je možné získat ze stromu vzácného brouka. Funguje jako velká lékárna (tedy kompletně uzdraví).
vzácný brouk

Dá se dřevorubectví využít i k trénování jiných skillů?

Jistě. Natěžené dřevo můžete Víceúčelovým nožíkem krájet na "ohně"(zkrátka na takové třísky). Tím zvyšujete dovednost zručnost. Pokud potom se šroubovákem v ruce na tyto "třísky" přetáhnete jednoduché součástky, vyrobíte tím rybářský prut. Pokud ten samý postup zopakujete s díly pro výrobu šípů, obdržíte, jak jinak, šípy. Oba tyto postupy trénují výrobu.

Nahoru

Věda

Věda je jedinou dovedností, kterou mohou mystikové (potažmo léčitelé) reálně vydělávat. Vydělává velice slušně, ale má největší "vstupní poplatek". Spočívá ve vykopávání kostí na rudém ostrově za pomoci archeologického kladívka. Toto kladívko můžete zakoupit u Otomara v Dolním Chobotově...

Otomarovo muzeum
Archeologické
kladívko
vědecké kladívko
950 chk

... nebo přímo na poušti u Rajmy.

Rajmův obchod
Archeologické
kladívko
vědecké kladívko
950 chk

Nasadíte kladívko (přetáhnete ho z inventáře na políčko nasazení),

nasazení kladívka

potom dojdete na Rudé ostrovy, kde země vypadá takto:

povrch pro vykopávky

Typ kostivětší kostžebromenší kostčelist
Obrázek větší kost žebro menší kost čelist
Cena24 chk28 chk29 chk32 chk

Všechny kosti je možné prodat Otomarovi v Horním Chobotově nebo Rajmovi na Rudých ostrovech.

Jak trénovat vědu?

Použije autoclick s tím, že budete těžení pravidelně kontrolovat. Na jednom políčku je totiž jen limitované množství kostí, potom musíte přejít na jiné políčko. Kvůli rychlému trénování je pochopitelně nejlepší kosti nesbírat (což je sice trochu divné, protože jediná funkce vědy je výdělek). Pokud kosti sbírat chcete, je možné tuto činnost automatizovat i s obyčejným autoclickem. Dojděte na místo těžení, nasaďte sbíječku a přesuňte inventář tak, aby tlačítko pro těžení bylo pod vaší postavou. Potom jen dejte kurzor pod ni a zapněte autoclick.
rubárna

Je věda dobrá k něčemu jinému, než k vydělávání peněz?

Ne.

Nahoru

Ochočování

Ochočování je skill umožňující ochočování Chmatopýra a Chobotníků, kteří potom slouží jako "mounti" - tedy k urychlení pohybu po mapě. Jediným nástrojem, který k ochočování potřebujete, je Ochočovadlo.

Ochočovadlo
ochočovadlo
500 chk

Nejdříve nasaďte ochočovadlo

nasazení ochočovadla

potom najděte nějakého chobotníka/chmatopýra, na kterého vám stačí úroveň ochočování a klikáním na něj z malé vzdálenosti ho ochočte. Po ochočení se objeví na zemi jako věc.

Tip: Na 10% můžete ochočit pouze Chmatopýra.

ochočování chmatopýra

Koupit ochočovadlo můžete od Mečislava v Rybí Lhotce.

Mečislavův obchod

Ochočit je možné 9 druhů osedlatelných potvor. Většina z nich vám zvýší rychlost pohybu, přičemž zrychlují všichni stejně.

Tip: Rychlosti chobotníků existují dvě: chůze(1) a chobotník(2). Některá monstra (pouštní příšera), mají rychlost větší.

Modrý chobotník už na dolním rubu není, lze ho získat jen jako VIP předmět. Nicméně ho tu pro informaci nechávám.

ChobotníkObrázekObrázek nasazenýObrázek inventářDmgHPRychlostOd lvlRespawnVýskytKoupě
Chmatopýrdivoký chmatopýr ochočený chmatopýrchmatopýr v inventáři 40
20
100
50
1 10%2:15
2:05
kobka
rudé ostrovy (2)
není
Písečný (Bloud)divoký písečňák ochočený písečňákpísečňák v inventáři403002 20%6:00poušť napravo od ledového ostrova není
Hnědýdivoký hnědý chobotník ochočený hnědý chobotníkhnědý chobotník v inventáři21
30
50
150
2 40%2:00
8:55
pod Rybí Lhotkou u portu
kanalizace v Horním Chobotově
Klotylka (7500 chk)
Sněžnýdivoký sněžný chobotník ochočený sněžný chobotníksněžný chobotník v inventáři281202 50%7:30ledový ostrovnení
Růžovýdivoký růžový chobotník ochočený růžový chobotníkrůžový chobotník v inventáři332002 70%6:00rub nalevo od Rybí Lhotky (2) Klotylka (11000 chk)
Chmatosaurusdivoký chmatosaurus ochočený chmatosauruschmatosaurus v inventáři 40300275%8:00kanalizace nad Jižním Útočištěm Tilius (40000 chk)
Lávovýdivoký lávový chobotník ochočený lávový chobotníklávovový chobotník v inventáři352002 80%12:30lávový ostrovKlotylka (19000 chk)
Modrýdivoký modrý chobotníkochočený modrý chobotník modrý chobotník v inventáři??2100%? na rubu napravo od Jižního Útočištěnení
Krystalákdivoký krystalák ochočený krystalákkrystalák v inventáři 503502 100%16:30 (pustiny)pustina (s bobulemi), lovecký ostrov (port na ledovém ostrově)není
Slimákdivoký slimák ochočený slimákslimák v inventáři362001 100%9:00kanalizace v Jižním Útočištinení

Ve Chmatákově ale existují také chobotníci, které není možné ochočit, pouze koupit. Je to možné u několika obchodníků:

1. Klotylka pod Rybí Lhotkou

Klotylčin obchod
Chobotníklávovýrudýhnědýrůžový
Obrázek lávový chobotník v inventáři rudý chobotník v inventáři hnědý chobotník v inventáři růžový chobotník v inventáři
Cena19000 chk16000 chk7500 chk11000 chk

2. Chmabdul v Dolním Chobotově

Chmabdulova prodejna
Chobotníklama
Obrázek lama v inventáři
Cena4500 chk

3. Tilius nalevo od Dolního Chobotova

Tiliův obchod
Chobotníkmodrý hadchmatosaurusrohatý
Obrázek modrý had v inventáři chmatosaurus v inventář rohatý chobotník v inventáři
Cena60000 chk40000 chk25000 chk

4. Elius pod Jižním Útočištěm

Eliův obchod
Chobotníkhaddrak
Obrázek had v inventáři drak v inventáři
Cena259000 chk290000 chk

5. Chmotakumba severně od Východního ostrova

Chmotakumbův obchod
Chobotníkhousenkabrouk
Obrázek housenka v inventáři brouk v inventáři
Cena25000 chk15000 chk

Z pouštní Příšery získáte zabitím pytel s penězi, houbu nebo vejce. Vejce lze pomocí archeologického kladívka nejprve nakřápnout a potom rozbít (jde tedy o dvě operace závislé na zručnosti). Pokud se vám to povede, získáte vzácný dopravní prostředek - zeleného hadovítého dráčka.
rohatá příšera vejce z rohaté příšery dráček z vejce dráček z vejce - inventář

V pustinách u jezírka pod Ostrovicemi se po restartu serveru objeví chobotnice. Je to nejsilnější příšera ve hře. Má 25000 životů a velmi exkluzivní dropy - červeného rohatého chobotníka a "oko", které po použití natrvalo zvýši maximální životy postavy o 0 - 20 hp. Pokud se to napoprvé nepovede dle vašich představ, můžete zkoušet znova.
chobotnice chobotník z chobotnice chobotník z chobotnice (nasazený) 'oko' z chobotnice

Na ledovém ostrově se každé dvě hodiny objevuje Chmamut. Má asi 15900 HP (mírně se mění) a jedinou ranou ubírá 100 životů. Pokud ho zabijete, může vám vypadnout pytel s 30000 chk, lahvičky many, malý chmamut nebo malý fialový chmamut. Ten má sice rychlost jen 1, ale pokud na něm jedete, střelba vám bude ubírat výrazně méně.
chmamut fialový mamutík fialový mamutík
Tip: Fialový chmamutík má efekt ochrany proti střelbě ještě silnější, než hnědý chmamutík.

Nahoru

Alchymie

Alchymie je první výrobní dovedností, kterou si popíšeme. Účelem alchymie je výlučně výroba lektvarů. V Chmatákově jich je možné vyrobit pět. Malý a velký na HP, malý a velký na manu a mutovací lektvar. Abyste mohli začít s alchymií, potřebujete zkumavku se základním roztokem a lahve na lektvary. Tyto věci vám prodá Horst.

Horstova alchymistická prodejna
ZkumavkaVelká láhevMalá láhev
zkumavka velká láhev malá láhev
1900 chk90chk50 chk

Nasaďte zkumavku (přetáhnete ji z inventáře na políčko nasazení).

nasazení zkumavky

Lektvary se dělají ze třech surovin:

ZkumavkaLahvičkaSurovinaVýsledekEfekt
zkumavka velká láhev tlustá ryba velký hp lektvar60 hp
malá láhev tlustá ryba malý hp lektvar30 hp
velká láhev bobule velká láhev many50 many
malá láhev bobule malá láhev s manou30 many
velká láhev
malá láhev
nakrájená pruhovaná ryba mutovací lektvarmut

Bobule je možné naleznout v pustinách.

mapa naleziště bobulí

Tam se objevují v pravidelných intervalech.

naleziště bobulí

Lektvary od vás nekoupí žádný obchodník. Pokud na nich chcete vydělávat, budete je muset prodávat ostatním hráčům. Přiměřené ceny jsou 120chk za velkou manu a velký HP lektvar. Malé prodáte dost těžko, pokud tedy děláte na prodej, dělejte vždy velké lektvary. Vyjímkou jsou muty. U nich na lahvičce nezáleží, proto je levnější dělat je s malou.

Jak trénovat alchymii?

Dobrá je kombinace s trénováním zručnosti. Vezmete si udici, zkumavku, víceúčelový nožík a lahvičky (pokud opravdu jenom trénujete, tak malé) a chytáte. Tlusté ryby cpete do lahviček s nasazenou zkumavkou a ostatní krájíte na maso. To pak jíte nebo vyhazujete.

Nahoru

Zručnost

Zručnost je dovedností, která nemá velký význam sama o sobě, s vyjímkou opravy drahých zbraní (bílá sniperka ap.) nebo zbraní s bonusem. Je ale zcela stěžejní pro jinou dovednost, výrobu.Pomocí několika nástrojů umožňuje přeměnu surovin na polotovary, které můžete pomocí výroby dále zpracovávat.

Jednou z nejpotřebnějších věcí pro trénink zručnosti je víceúčelový nožík. Ten můžete koupit u Lojzy v Rybí Lhotce.

Lojzova rybárna
Víceúčelový nožík
víceúčelový nožík
280 chk

Většina ostatních nástrojů a postupů je popsána v kategoriích rybaření, těžba, dřevorubectví.

Tato tabulka ukazuje, jak vyrobit jednotlivé materiály, které dále zpracovává výroba:

NástrojSurovina 1Surovina 2Výsledek
rybářský prut--  modrá ryba  žlutá ryba  zelená ryba  tlustá ryba 
víceúčelový nožík  modrá ryba  žlutá ryba  zelená ryba  tlustá ryba   maso 2  maso 1  maso 1  maso 1 
dřevorubecká sekera--  světlé dřevo  tmavé dřevo  velké dřevo 
víceúčelový nožík světlé dřevo  tmavé dřevo  velké dřevo  nakrájené dřevo
zbíječka--  železná ruda 
kladivo  železná ruda zlato tavidloželezný slitek zlatý slitek
 zbíječka červená sbíječka rybářský prut-- zlato šedá ruda červený krystal zelená ulita 
 kladívko na nerosty zlato šedá ruda červený krystal zelená ulita   rozbité zlato rozbitá ulita rozbitý červený krystal rozbitá zelená ulita 

Opravy zbraní:

Zbraně, které jsou poškozené, můžete opravit pomocí součástek na opravu. Na opravu pochopitelně potřebujete více pokusů a také více sad součástek. Spravovat se vyplatí až poměrně drahé věci, levné zbraně (jako bojová sekera, brokovnice, ap.) je lépe zahodit a koupit nové. Šance na opravu závisí pouze na zručnosti.
ŠroubovákRozbitá zbraňSoučástky na opravuSpravená zbraň
šroubovák rozbitá brokovnice součástky na opravu zbraní rozbitá brokovnice

Zručnost je také potřeba k otevírání vylovených lahví, viz. Poklad a v neposlední řadě k otevření vajíčka z Rohaté příšery.
vejce z rohaté příšery
To se otevírá pomocí archeologického kladívka a to nadvakrát. Nejprve vajíčko nakřápnete, potom rozbijete a pokud budete úšpěšní, bude vám odměnou malý zelený dráček, který slouží jako chobotník.
dráček z vejce dráček z vejce - inventář

Nahoru

Výroba

Výroba je jeden z nejpropracovanějších skillů v celém Chmatákově. Dosáhnout v ní mistrovství je výsadou Řemeslníků. Umožňuje výrobu mnoha předmětů a jejich vylepšování. Trénink výroby je zdlouhavý a náročný. K výrobě je ale zapotřebí mnoho dalších skillů, jedním z hlavních je zručnost, ale také Těžba nebo Dřevorubectví. Nejdůležitější věci potřebné pro výrobu jsou ke koupi u třech prodavačů:

1. Bořivoj v Horním Chobotově

Bořivojův obchod
KladívkoForma na hlaveň
brokovnice
Forma na dýku
kladivo forma na hlaveň forma na dýku
1200 chk300 chk50 chk

2. Dalimil na rubu nad Rybí Lhotkou

Dalimilův obchod
Forma na část
zaměřovače
Součástky na
výrobu prutů
Tavící zařízeníŠroubovák
forma na zaměřovač sočástky na výrobu prutu tavidlo šroubovák
2500 chk50 chk500 chk1000 chk

3. Danae v Dolním Chobotově

Danaenina prodejna
Součástky na
opravu zbraní
Úchyt na
drahé kameny
součástky na opravu zbranídruhá část amuletu
200 chk500 chk

4. Kirus na nejvýchodnějším zeleném ostrově

Kirusova prodejna
Řetízek amuletu
první část amuletu
3000 chk

5. Jarda v Horním Chobotově - prodává toho víc, ale nás budou zajímat jen věci na výrobu

jardův obchod
Součástky na šípy
součástky na výrobu šípů
50 chk

6. Stemar v ostrovicích

Stemarův obchod
Součástky na
mechanického
chobota 1
Součástky na
mechanického
chobota 2
první část mechanického chobota druhá část mechanického chobota
2500 chk2000 chk

7. Moller na řemdovském ostrově v Jižní Hlídce - vstup pouze se 100 výrobou

Mollerův obchod
VrtačkaLepší součástky
vrtačka lepší součástky pro výrobu
5000 chk250 chk

A nyní se už pustíme do konkrétních návodů. Řazené jsou podle použitého nástroje.

Tip: Když ukážete kurzorem na obrázek věci, zobrazí se popis.

NástrojSurovina 1Surovina 2VýsledekPotřebný level
výroby
kladivo železný slitek forma na odlití dýky dýka1
železný slitek forma na odlití těla zaměřovače tělo zaměřovače1
šroubovák nakrájené dřevo součástky na výrobu prutu rybářský prut1
nakrájené dřevo součástky na výrobu šípů šípy1
první část amuletu druhá část amuletu kompletní řetízek pro uchycení drahého kamene1
kompletní řetízek pro uchycení drahého kamene rozbitá zlatá ruda Amulet Odolnosti (+10% odolnost)1
kompletní řetízek pro uchycení drahého kamene rozbitá šedá ruda Amulet přesnosti (+5% přesnost)1
kompletní řetízek pro uchycení drahého kamene rozbitý červený krystal Červený amulet1
kompletní řetízek pro uchycení drahého kamene rozbitá zelená ulita Amulet obratnosti (+5% obratnost)1
první část mechanického chobotníka druhá část mechanického chobotníka Mechanický chobotník1
vrtačka železný slitek lepší součástky mizedlo40
rybářský prut lepší součástky Lepší rybářský prut90
tělo zaměřovače lepší součástky zaměřovač80
 brokovnice pumpa  sniperka  lepší součástky  brokovnice se zaměřovačem  pumpa se zaměřovačem  sniperka se zaměřovačem 1

Vylepšování zbraní (meditky):

Potřebujete 100 zručnost a 100 výrobu. Nasaďte šroubovák a do inventáře si vezměte mystickou kouli, která se dá získat v rámci questu a zbraň (meditku), kterou chcete vylepšit. Přetáhněte kouli na věc a lupou zkontrolujte bonus. Pokud vím, zbraň se při vylepšování může rozbít, meditka ne. Maximální takto získatelný bonus je 10 (GM může příkazem udělit až 29).

Tip: Bonus nefunguje na dýku, sekeru a bleskovku, nicméně lze ho nastavit.

ŠroubovákBleskovka
s Bonusem 0
Mystická kouleBleskovka
s Bonusem 1
šroubovák nevylepšená bleskovka mystická koule bleskovka s bonusem 1

Je výroba výdělečná?

Plně vytrénovaný řemeslník si může přijít k troše peněz například výrobou dýk (protože dýka se nedá koupit od NPC, musí se vyrobit), ale samotný trénink výroby je tak drahý, že se ještě dlouho po jeho dokončení nezaplatí. Rozhodně se ale vyplatí při tréninku lovce, kdy vám ušetří tisíce chk nákladů.

Tip: šípy můžete za cenu součátek (tedy 50 chk) dávat do spalovny. Trpěliví hráči tak mohou vytrénovat výrobu defakto zadarmo.

Jak trénovat výrobu?

Dobrá je kombinace s trénováním dřevorubectví a zručnosti. Vezmete si sekeru, víceúčlový nožík, šroubovák a zbytek inventáře součástky na výrobu šípů. Sekáte dřevo, krájíte ho a vyrábíte šípy. Ty můžete prodat lovcům. Ideálním místem pro tento trénink je nový rub západně od Ostrovic. Blízko má i banku, kterou můžete také zaplnit součástkami na šípy.

Nahoru

Přesnost

Přesnost je nejstarší a nejzákladnější bojovou dovedností. Na ní závisí, jak si povedete v boji se střelnými zbraněmi (tedy jak často se jimi budete trefovat). Jediným povoláním, které může mít 100% přestnosti je Bojovník.

Pro trénink přesnosti se obvykle využívá nejlevnější zbraň ve Chmatákově - brokovnice. Tu, společně s náboji můžete koupit u Boba v Horním Chobotově.

Bobův obchod se zbraněmi
BrokovniceNáboje
brokovnicenáboje
900 chk500 chk

Nasadíte brokovnici (přetáhnete ho z inventáře na políčko nasazení) a potom poklepáním nasadíte náboje. Tip: Každý balík nábojů vám 'nasadí' 100 nábojů.

nasazení brokovnice

Aktuální stav nábojů můžete vidět v panelu postavy, který se zobrazí, když na sebe poklikáte myší. Tip: Maximum nasazených nábojů je 150.

vlastnosti postavy

Střílíte klikáním na cíl (hráč, chobotník, ap.). Nejjednodužší metodou tréninku přesnosti je ale střelba na terče. Ty se nachází obrazovku vpravo od Bobova obchodu. Pohodlně se usaďte, nasaďte zbraň a náboje, namiřte kurzor na terč a zaplněte Autoclick. Takto trénovat můžete až do 70% přesnosti.

Vytrénování přesnosti na maximum je poměrně drahá záležitost, vychází asi na 100k chk. Je to dáno velkou spotřebou nábojů a pokud trénujete na mutech, tak také rychlým ničením zbraní. Nutno podotknout, že trénování na mutech je podstatně rychlejší.

Střelných zbraní, které můžete použít je celá řada. Já se pokusím jich co nejvíc vypsat a přidat k nim základní údaje. Nakoupit zbraně lze u těchto npc:

1. Bobo v Horním Chobotově

Bobův obchod se zbraněmi

2. Jarda v Horním Chobotově

Jardův obchod se zbraněmi

3. Goliáš v Ostrovicích

Goliášův obchod se zbraněmi

4. Garin v Jižním Útočišti

Garinův obchod se zbraněmi

5. Tomislav v Dolním Chobotově

Tomislavův obchod se zbraněmi

ZbraňObrázekZpůsobuje zraněníRychlostKde ke koupiCena
Magnumkamagnumka9velkáGarin3000
Brokovnicebrokovnice16středníBobo900
Černý kulasčerný kulomet19velmi velkáGoliáš15000
Lovecká Brokovnicelovecká brokovnice16středníJarda 5000
Pumpovací brokovnicepumpovací brokovnice30středníTomislav6500
Zlodějský revolverzlodějský revolver30středníGoliáš20000
Hnědá sniperkasniperka35maláBobo7500
Zabiják lamekzabiják lamek45maláGarin10000

Ke třem zbraním je možné připevnit zaměřovač. Obyčejné brokovnici přidá 7 dmg, pumpě 9 dmg a hnědé sniperce 10 dmg. Jakékoliv zbrani je také možné přidat bonus. Za každý bod bonusu je zbrani přidán 1 dmg. Více informací v sekci výroba.

Pomocí amuletu na přesnost je možné zvýšit přesnost o 5% (tedy až na 105%).

amulet přesnosti

Postup jeho výroby naleznete v sekci výroba. Aby amulet dával bonus, musí se nosit v ochranném políčku.

Až o 25 je možné zvýšit zranění amuletem na kritický zásah.

Nahoru

Mystika

Mystika umožňuje svému majiteli používat několik druhů magie. V závislosti na tom, jakou hůl má právě nasazenou, může nechat mizet věci, sesílat blesky

zabití bleskovou holí

a oheň

zabití ohnivou holí

nebo také znehybňovat soupeře. Jediným povoláním, které může mít 100% mystiku je Mystik =).

Jsou dva možné druhy tréninku mystiky. První, méně složitý spočívá v mizení věcí Mizecí holí. Tato metoda "užírá" za každé druhé použití 5 many. Nevýhodou je to, že jak se zlepšujete, logicky se vám daří nechat věci mizet častěji - potřebujete jich mnohem víc. Je jedno jaké - ideální jsou ryby. Je ale otrava deset minut chytat a pak je za dvě minuty všechny zmizet... Druhá metoda je trénink bleskovou holí. V tomto případě je dobré mít kamaráda mystika už vytrénovaného alespoň na 75%. Pak se může "hodit do mutu" - tím se dostane na 510 životů a vy máte asi dvě minuty na to, abyste mu je ubrali. Až mut přejde, zkrátka se aktivuje nový (a tím se dostane opět na 510 životů. Tato metoda je prý rychlejší, ale jisté je, že je podstatně dražší. Každá rána bleskovkou (i nepovedená!) vás stojí 20 many. Tím pádem máte za 7 ran po maně a musíte doplňovat pomocí lektvarů. Vytrénování mystika na 100% stojí okolo 125k chk. Pokud máte vlastního řemeslníka a lahvičky si vyrábíte sami (více v sekci alchymie), tak se můžete dostat na sumu asi 50k chk.

Všechno, co můžete pro trénink mystiky potřebovat, můžete koupit u dvou prodejců na lávovém (černém) ostrově - Antala a Božetěchy.

mystický obchod Antala a Božetěchy
VěcMystická útočná hůlSušené bylinky
(velká mana)
Chmatopýří chlupy
(malá mana)
Mizící hůl OhnivkaMrazivkaBleskovka
Obrázekmystická útočná hůlvelká lahvička s manou malá lahvička s manoumizecí hůl ohnivá hůlmrazící hůl blesková hůl
Cena4500 chk250 chk250 chk2000 chk4000 chk1600 chk2500 chk
Efektnení (bug)+50 many+30 manyzmizení věci
ze země
30 dmg znemožnění
pohybu
52 dmg

Mizící hůl používáte tak, že klikáním na věci ležící na zemi se je snažíte zmizet (nikoliv sebrat, ale opravdu zmizet!). Ohnivou a bleskovou hůl aktivujete klikáním na ostatní hráče, čímž se je snažíte zasáhnout. Od verze 0.916 je možné útočit i na chobotníky, chmatopíra, Rohatou (pouštní) příšeru a Chmamuta. Nicméně počítejte s tím, že budete dávat jenom polovinu původního zranění.

Podobně jako u střelných zbraní, i mystickým holím je možné přidat Bonus. Nicméně bonus na bleskové holi není funkční.

Mystik má ve svém arzenálu jednu velice užitečnou věc. Mutovací lektvar.
mutovací lektvar Po jeho použtí se na 2 minuty změní v příšeru s 510 životy. Po vypršení účinku může být lektvar ihned znovu použit.

Ostatní hráči mi pořád kradou věci na mizení. Co s tím?

Řešení je trošku náročné, nicméně 100% spolehlivé. Za pomoci dovednosti zručnost udělejte ze dřeva třísky. Když je pak vyhodíte na zem, stane se z nich hořící oheň a už nejde sebrat. Mizet však ano. Máte tedy naprostý klid od lidí, kteří by chtěli vaše skillení kazit.

Jakou má mystik šanci proti bojovníkovi?

Je fakt, že na zabití bojovníka s max. životy (asi 275 s oranžovým lektvarem) potřebujete s bleskovkou skoro celou manu. Bojovník se vyléčí ze zbylých asi 7 životů na 187 životů třemi velkými hp lektvary. Na jejich ubrání spotřebujete další asi 3/4 many. Mezitím ale do vás Bojovník samozřejmě střílí. Ubrání vašich 500 životů (předpokládáme mut) mu ale nějaký čas zabere, nehledě na to, že se bude muset často léčit. Dle mého názoru má Mystik šanci o něco větší. Hrají tu roli ale také ostatní Chmatáci (kteří se mohou plést do rány) rychlost připojení, štěstí, ap.

Nahoru

Obratnost

Obratnost je nejnovější bojovou dovedností a nutno říci, že i nejhorší z nich. Bojovník či Léčitel se sekyrou a 100% obratností nemá proti jinému Bojovníkovi s kulometem a 100 přesností šanci. I když se dostanete se sekyrou na dosah (a to už můžete být klidně mrtví), tak se málokdy podaří kliknout tak, aby to klient vzal jako zásah. Obratnost má ale tu výhodu, že k jejímu použití nepotřebujete ani náboje, ani manu. Hodí se tedy k zabíjení slabších nepřátel nebo např. chmatopýrů. Také nejlevnější zbraň ve hře - kůl - je zbraň na blízko, tedy závisející na obratnosti.

Trénink obratnosti je o něco náročnější, než trénink mystiky nebo přesnosti, protože "mírovou" metodou tréninku se můžete dostat pouze na 90% a zbytek musíte stejně "dokillit". Druhou možností je rekill - zabijíte stále znovu svůj druhý účet a tím velmi efektivně a rychle obratnost dotrénujete. Problém je ale v tom, že tato metoda je proti pravidlům. Pokud vás tedy GM nebo CH.T.S. nachytá, dostanete NP, v horším případě je vám sražen level Obratnosti na 10%. S tréninkem obratnosti je úzce spojen skill Taktika, který alespoň částečně vyrovnává nevýhody proti ostatním bojovým dovednostem.

Útočíte zkrátka tím, že z dostatečně malé vzdálenosti klikáte na soupeře a tím ho zasahujete. Potvrzením kliku je vždy pohyb zbraně (seknutí/bodnutí). Dýkou a sekerou je možné útočit i na Chobotníky, Chmatopýra, Rohatou (pouštní) příšeru a Chmamuta.

Chladné zbraně (=zbraně na blízko) lze sehnat u třech obchodníků v Chmatákově:

1. Evžen na rubu u Rybí Lhotky

Evženova rubárna

2. Slávek v Jižním Útočišti

Slávkův obchod se zbraněmi

3. Nergus v Jižním Útočišti

Nergusův obchod

Pomocí amuletu na obratnost je možné zvýšit obratnost o 5% (tedy až na 105%).

amulet obratnosti

Postup jeho výroby naleznete v sekci výroba. Aby amulet dával bonus, musí se nosit v ochranném políčku.

ZbraňObrázekZpůsobuje zranění
(při taktice 0)
RychlostProdává Cena
Kůlkůl10středníEvžen300 chk
Dýkadýka12velkánení1000 chk
Kopíkopí15maláSlávek1100 chk
Mečmeč21maláSlávek1500 chk
Katanakatana25maláSlávek1350 chk
Motorovkamotorová pila25středníEvžen6000 chk
Upírská dýkaupírská dýka25středníNergus1800 chk
Sekerabojová sekera51velmi maláSlávek2000 chk

Na poušti u písečného chobota je možné trénovat na terčích obranu až do maxima vašeho povolání -10 (tedy u léčitele a bojovníka do 90%). Při tomto tréninku se nepoškozují zbraně. Trénovat je nejlépe dýkou a autoclickem.

terče pro trénink obratnosti

Rozhoduji se mezi tréninkem obratnosti a přesnosti? Co mám zvolit?

Pokud máte dost prostředků na trénink přesnosti, určite zvolte tu. Obratnost je oproti ní značně horší. Pokud se bojovník s přesností jenom trošku hýbe, je nemožné ho zabít pomocí obratnosti. Ne že byste ho nestíhali myší, ale klient hrubě nestíhá.

Nahoru

Taktika

Taktika je dovednost, která byla původně určena pro Chmatákov 2. Byla ale pokusně implementována i do Chmatákova 1.5 a tam je doteď. Taktika jde ruku v ruce s dovedností obratnost. Vyrovnává alespoň částečně nevýhodu, kterou mají uživatelé chladných zbraní proti těm, kteří používají střelné zbraně nebo mystické hole.

Taktika roste když útočíte na živého soupeře (na terčích taktika neroste). Jako jediná dovednost má vždy startovní hodnotu 0. Roste ale velice rychle. 100% taktiku budete mít ještě dříve, než obratnost 50%. Taktika má tři funkce. Dává možnost kritického zásahu, což znamená asi 2,2x větší zásah, než obvykle. Druhou funkcí je šance na kritické minutí soupeře (vyhnutí se zásahu). Zároveň, pokud máte taktiku na 100%, nemůžete kriticky minout. Třetí funkcí je průběžné zvýšení uděleného dmg. Např. s dýkou dáváte při taktice 100% 13 zranění. Nezdá se to moc, ale při rychlosti jakou dýkou sekáte je to docela hodně. Navíc může být dýka vybavena bonusem a dávat ještě více. Maximální taktika je pro všechna povolání 100%.

Má cenu kvůli trénovat taktiku?

Určitě. Každé udělené zranění navíc je fajn a rovněž zamezení rizika že kriticky minete soupeře je velmi přínosné.

Nahoru

Lov

Lov je bojová dovednost navržená především pro Lovce. Díky ní může lovec držet krok s bojovníky používajícími střelné zbraně (přesnost).

Všechny lovecké zbraně i šípy lze koupit u Lebana v Dolním Chobotově, Luk a Kuši prodává i Jarda v Horním Chobotově

Lebanův lovecký obchod
ZbraňLukKušeHarpunaŠípy
Obrázeklovecký luklovecká kuše harpunová puškašípy
Cena1000 chk3000 chk8000 chk750 chk
Zranění27 dmg29 dmg38 dmg

Loveckými zbraněmi se střílí stejně, jako zbraněmi střelnými, tedy klikáním na cíl.

Trénovat lov je asi nejlépe na mutech. Druhou, podstatně zdlouhavější metodou je zabíjení Chmatopýrů a Chobotníků. Lov není možné trénovat na terčích pro přesnost! Podle ceny šípů (kdy navíc jeden balík šípů přidá pouhých 40 šípů) by se mohlo zdát, že je trénink lovu neskutečně drahý. Vtip tkví v tom, že jednou z nejlevnějších metod tréninku výroby je právě výroba šípů. Řemeslníka tak vyjdou šípy na kus dřeva a 50 chk. Vzhledem k tomu, že šípy se dají zpeněžit pouze ve spalovně za 50chk je řemeslníci rádi prodají lovcům za méně než 100chk.

Aktuální stav šípů můžete vidět v panelu postavy, který se zobrazí, když na sebe poklikáte myší. Tip: Maximum nasazených šípů je 150.

vlastnosti

Loveckých zbraní bohužel není mnoho, nicméně zcela určitě postačí:

ZbraňObrázekZpůsobuje zraněníRychlostKde ke koupiCena
Luklovecký luk27středníLeban, Jarda1000
Kušelovecká kuše29středníLeban, Jarda3000
Harpunaharpunová puška38rychlejšíLeban8000

Stejně jako na střelné zbraně, i na lovecké zbraně lze aplikovat Bonus. Návod k tomu naleznete v sekci výroba.

Až o 25 je možné zvýšit zranění amuletem na kritický zásah.

Vyrovná se Lov Přesnosti?

Po balancu ve verzi 1.018 je lovec konkurenceschopný, skoro až moc silný. Luk je na svoji cenu dost silná zbraň, kuše je asi na úrovni lovecké brokovnice a harpunu už můžete vzít do ostrého boje.

Nahoru

Travičství

Travičství je společně s minou jediným způsobem, který umožňuje zraňovat soupeře bez rizika obrany. Pokud tedy soupeře otrávíte, tak mu po chvíli ubude několik životů. Pokud na vás zaútočí a vy dáte obranu, tak bude obrana normálně fungovat. To dělá z travičství velice užitečnou dovednost. Jediné povolání,které může dosáhnout hodnoty 100% travičství je Pobuda. Vůbec proto nevadí, že nemůže mít žádnou jinou bojovou dovednost na 100%. Můžete zkrátka soupeře trávit tak dlouho, až ho dostane na 1 hp a pak ho ránou např. kůlem zabít.

Jediným nástrojem, který potřebujete k tréninku či používání travičství je jehla pro aplikaci jedu. Tu prodává Stigy v Jižním Útočišti.

Stigyho prodejna
Jehla
travičská jehla
1150 chk

Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak musíte mít také dostatečnou zásobu jedu. Ten se získává klikáním na bobule. Ty je možné najít v pustinách.

mapa naleziště bobulí

Kde se bobule v pravidelných intervalech objevují.

naleziště bobulí

Tip: Každá bobule po poklikání přidá 10 "nabití" jedu. Každé "píchnutí" jehlou vám sebere jedno nabití.

Množství jedu můžete kdykoliv zkontrolovat ve vlastnostech postavy

stav bobulí

Každé úspěšné otrávení po chvíli ubere cíli něco mezi 9 - 35 životy.

Nahoru

Skrývání

Skrývání patří mezi další podpůrné bojové dovednosti. Samozřejmě má využití také nebojové. Můžete se schovat u rybárny a krást ryby rybářům, na těžbě rudy (a potom sledovat hádající se Chmatáky:). V kombinaci s plížením může sloužit jako metoda útěku z boje bez odlogu. Také možnost zasahovat kritické rány (které na dovednosti skrývání závisí) potěší. Při souboji nablízko se prostě schováte a rozdáváte posílené rány.

Trénuje se snadno. Nasadíte mizedlo.

mizedlo

Potom už jenom klikáte na akční tlačítko.

skrytý hráč

Pokud se vám zadaří, objeví se v chatu hláška Skryl jste se před zraky ostatních! a vaše postava (tedy... ehm... hlava...) zešedne, čímž signalizuje, že jste stále skrytí. Pokud skrytí přerušíte, vrátí se vám barva. Jako skrytí můžete dělat vše, co byste dělali normálně (např. rybařit, sbírat předměty, kecat s ostatními, atd.). Mějte ale na paměti, že cokoliv, co si nasadíte (ať už zbraň nebo nástroj či pokrývku hlavy), bude vidět. Jediné co nelze, je zjistit vaši totožnost, poněvadž vás nelze "nakliknout". Aby to nešlo obejít výměnou, zakažte při skrývání i výměny.

Pro trénink skrývání potřebujete mizedlo, které prodává Vincent v Horním Chobotově.

Vincentovo elektro
Mizedlo
mizedlo
1100 chk

Problém je s tím, že sice bezprostředně po zmizení vidět nejste,

zmizení

ale jakmile sundáte a nasadíte mizedlo či jinou věc, tak ta vidět bude.

zmiezení s nasazeným mizedlem

Na 100% skrývání můžete také používat zlodějský revolver. Ten je sice vidět, i když jste právě skrytí, ale pokud míříte nahoru nebo dolů, tak je vidět jen jeho malinkatý kousek, který se dá snadno přehlédnout. Hráče s červenou karmou tak můžete téměř bez rizika zabíjet.

zmizení s revolverem v ruce

Vidět nejste ani pokud na obrazovku, kde jste právě skryti přejde někdo z jiné obrazovky nebo se objeví po projítí portálem. Pozor ale na mizedlo - to vidět bude. Pokud tedy zmizíte a sundáte mizedlo, jediná možnost vás najít je přetáhnout na vás věc - to vyvolá okno výměn. Tím jediným je možné vás odhalit. Ale opět - stačí zakázat výměny a nenajde vás ani GM :D.

Velmi účinnou metodou je zmizení se zbraní (či např. meditkou) v ruce pomocí mizecího lektvaru. V takovém případě totiž není držený předmět vidět. Lektvar prodává Nergus v kanalizaci Jižního Útočiště.

Nergusův obchod

Mizící lektvar
mizící lektvar
300 chk

Skrytého hráče můžete odhalit pomocí žluté rudy. Stačí na ni poklikat a v malém okruhu okolo vás objevíte všechny skryté hráče.

žlutá ruda

Jak ji získat se můžete dočíst v sekci těžba.

Pokud jste skrytí, dáváte všemi chladnými zbraněmi 12 zranění navíc.

Nahoru

Plížení

Plížení je dovednost fungující v přímé návaznosti na skrývání.

Pokud se vám podaří skrýt se a pokusíte se pohybovat, tak se díky dovednosti plížení nemusíte objevit hned. Dovednost skrývání vám totiž umožňuje ujít až 20 kroků (možná i více) bez odhalení. To dává především hráčům s červenou karmou pohybovat se i v místech s obranou a škodit dle libosti, např. v kombinaci s kradením či travičstvím.

Pokládání min

Povolání Pobuda dostalo do vínku jednu výbornou vymoženost - pokládání min. Ostatní ji nevidí, ale pokud na ni někdo šlápne, utrží poškození 50 - 90 hp (v závisloti na dovednosti Plížení). Výbuch nevyvolá možnost obrany proti tomu, kdo minu položil. Oběť nelze minou zabít, vždy jí zbyde alespoň 1 život. Na jedno místo na mapě je možné položit více min, ale efekt se nesčítá (počítají se jako jedna). Minu prodává Tomislav v Dolním Chobotově.

Tomislavův obchod

Mina
vybuchující mina
3500 chk

nasazená mina

Nahoru

Kradení

Kradení je velice zajímavou, avšak málo využívanou dovedností. Umožňuje vám krást předměty přímo z inventářů ostatních hráčů. Aby to ale nebylo tak snadné, tak po úspěšném okradení na vás oběť může uplatnit příkaz "obrana".

Kradení vyžaduje pouze jeden předmět - zlodějský pytel. Ten prodává Stigy v Jižním Útočišti

Stigyho prodejna
Zlodějský pytel
zlodějský pytel
600 chk

Nasadíte pytel

nasazení pytle

a klikáte na svoji oběť. V okamžiku, kdy se krádež povede, se ukradená věc objeví pod vaší obětí a ta má na vás "obranu". Každý pokus o kradení vám také sníží karmu, takže se vám může stát, že po znovupřihlášení nebudete kvůli červené karmě moci používat obranu.

Na úrovni kradení 100 (tedy pouze pro Pobudy) je možné používat teleportovací zbraň.

teleportovací zbraň

Ta po nasazení umožňuje sbírání předmětů na velkou vzdálenost (max. kradení*5 + 80 = 580). Díky ní můžete velmi úspěšně krást např. láhve, které vytáhne rybář, brouky na rubu či právě ochočené choboty. Aby nebyla zbraň až příliš dobrá, rychle se ničí. Koupit ji je možné u Stemara v Ostrovicích. Po úspěšném pokusu věc v záblesku zmizí.

Stemarova prodejna

Může být kradení výnosné?

Jistě, pokud máte obrovské štěstí, ukradnete nějakou VIP věc a nedostanete obranu nebo Teleportovací zbraní někomu vyfouknete několik lahví =). Ale to je trochu moc náhod najednou. Při běžném kradení většinou dostanete obranu a jste jak bez ukradené věci, tak bez pytle.

Nahoru

Pátrání

Pátrání je dovednost, která má sice úzké zaměření, o to je ale cennější. Pátrání zvyšuje přesnost souřadnic získaných při rozluštění mapy pokladu pomocí lupy. Na 100% pátrání máte souřadnice s přesností na 1 pole.

Pátrání se trénuje tím, že vykopáváte zakopané věci (poklady). Krumpáč můžete získat od Uriáše (viz tipy). Problém je tedy s tím, jak je zakopat. To se dělá pomocí lopaty, kterou zakoupíte u Stigyho v Jižním Útočišti. Trémujete tak, že položíte věc na zem, nasadíte lopatu a kliknete na akční tlačítko. Tím věc zakopáte. Lopata se poměrně rychle ničí.

Stigyho prodejna
Lopata
lopata
2000 chk

Jediný pobuda může mít 100% pátrání.

Nahoru

Meditace

Meditace je užitečnou dovedností, která umožňuje pozvolné uzdravování pomocí meditační hole. 100% meditace mohou mít pouze mystikové, ale více či méně efektivně může meditku používat jakékoliv povolání. Tuto hůl je možné zakoupit u Otomara v Horním Chobotově.

Otomarovo muzeum

Meditační hůl
meditační hůl
3000 chk

Nasadíte meditační hůl (přetáhnete ji z inventáře na políčko nasazení).

nasazení meditky

A potom už jenom klikáte na tlačítko páčky u inventáře. To lze každých 18 vteřin. Na 10% Meditace se uzdravíte o 2 životy za každé kliknutí na tlačítko, při 100% meditace o 20 životů. Ještě více to je, pokud má vaše meditační hůl bonus.

Nahoru

Léčení

Léčení je velice užitečnou dovedností, která umožňuje léčit sebe i ostatní hráče.

Nejzákladnějším předmětem pro léčení je obvaz. Ten lze použít jak na sebe, tak na ostatní. Obvaz prodává Bety v nemocnici v Horním Chobtově

Bety v nemocnici

a Martela v nemocnici v Dolním Chobotově

Martela v nemocnici
Obvazy
obvazy
200 chk

Tip: Každý obvaz má celkem 3-5 použití.

Obvaz se používá tak, že se z inventáře přetáhne na postavu, kterou chcete léčit (možno i na sebe).

Dalším způsobem, jak léčit ostatní je pomocí léčitelské jehly. Ta je ke koupi v Jižní Hlídce u Stigiho

Stigyho prodejna
Léčitelská jehla
jehla pro aplikaci léků
1000 chk

Podobně jako u travičství, i léčitelská jehla potřebuje pro to, aby fungovala léčivé složky. Shodou okolností postačí stejný extrakt z bobulí, jako u travičství. Každé "píchnutí" jehlou ubere 4 nabití. Nevýhodou je fakt, že léčení jehlou nezvyšuje úroveň dovednosti léčení.

Pro zkušené léčitele existuje ještě léčitelská hůl. Použijete ji tak, že klikáte na hráče, kterého chcete léčit. Při použití spotřebovává 15 many. Koupit ji je možné u Chmatbula v Jižním Chobotově.

Chmatbulova prodejna
Léčitelská hůl
léčitelská hůl
4500 chk

Výsadou léčitelů je možnost oživovat. K tomu potřebujete oživovací hůl. Ta je ke koupi je u Nerguse v kanalizaci Jižní Hlídky.

Nergusův obchod
Oživovací hůl
oživovací hůl
5000 chk

Po oživení má hráč přibližně stejně životů jako by měl po oživení v nemocnici. Každé podařené oživení stojí 20 many, nepovedené 7 many a trénuje dovednost léčení.

Skutečnou peckou je ale to, že léčitelé mohou na 90% léčení pomocí speciální hole sesílat požehnání. Ona hůl je ke koupi v Jižní hlidce u Garina.

Garinův obchod se zbraněmi
Hůl k
požehnání
hůl požehnání
5000 chk

Hráč, na kterého je požehnání sesláno, má mírně zvýšený dmg, má vyšší šanci na úspěch při výrobě či otevírání lahví a také větší šanci na růst dovedností. Efekt požehnání trvá 1 pokus u zručnosti či výroby a 2-4 pokusy při útoku (což už tak super není). Z pohledu sesílajícího se při zdařilém pokusu na cíli objeví efekt stejný jako u ohnivé hole.

Má léčení, potažmo léčitel reálné využití?

Spíše ne, ale přijde na to. Léčitel je povolání slabé. Má nejmenší součet maximálních úrovní dovedností ze všech povolání, neúčinná dovednost obratnost mu na kráse také nepřidá. Využitím léčitele je ale jednoznačně unikátní schopnost oživovat. Zvláštní postavení má navíc ještě požehnání. Není reálné ho používat při běžných činnostech, ale například při rozdělávání lahví nebo rozbíjení vejce může být velmi užitečné.

Nahoru

Všímavost

Všímavost je dovedností, která ma poněkud netypické využití. V podstatě slouží ke třem věcem: 1. k zjištění peněž jiného hráče, 2. k zjištění počtu nábojů jiného hráče a nakonec 3. k zjištění obsahu ochranného políčka jiného hráče.

Jedinou věcí, kterou budete potřebovat je dalekohled. Ten prodává Chmatbul v Dolním Chobotově

Chmatbulova prodejna
Dalekohled
dalekohled
4500 chk

Dalekohled se používá tak, že ho nasadíte

nasazení dalekohledu

a klikáte na ostaní hráče. Po úsppěšném pokusu se vám zobrazí tato tabulka:

výsledky pozorování ze začátku

V té je zobrazeno zatím jenom množství peněz. A to ještě většinou špatně. Zkuste to proto víckrát. Dostanete různé hodnoty. Nejmenší z nich je ta správná. Až se jednou "propozorujete" na 100% všimavosti, zobrazí se vám již správné množství peněz a také počet nábojů. Bohužel "zakódovaný". Počet nábojů se vždy rovná devítině čísla, které se vám zobrazí. Cíl na obrázku má tedy 79 nábojů. Od 100% se vám také začně zobrazovat obsah ochranného políčka vámi sledovaného hráče.

výsledky pozorování později

Má všímavost nějaké reálné využití?

Množství peněz jiného hráče se hodí leda somrákům na odražení reakce "nemám peníze". Počet nábojů může posloužit jako rozhodovací faktor před bitvou. Pobuda si může oťukat přibíhajícího bojovníka, zda se ho má bát nebo zkusit, zda má cenu daného hráče zabíjet (tedy jestli má políčko prázdné) nebo jestli má v políčku amulet či něco jiného a nemůže tedy schovat zbraň.

Nahoru

Odolnost

Odolnost je pasivní dovednost, která snižuje obdržené zranění. Trénuje se, když na vás někdo útočí jakoukoliv metodou. Šance je ale velice malá. Každých 20% dosažené odolnosti snižuje obdržené zranění o 1. Maximálně je tedy možné redukovat až 5 zranění z každého útoku.

Pomocí amuletu na odolnost je možné zvýšit odolnost o 10% (tedy až na 110%).

amulet odolnosti

Postup jeho výroby naleznete v sekci výroba. Aby amulet dával bonus, musí se nosit v ochranném políčku.

Obranu (nikoliv odolnost) zvyšují také pokrývky hlavy. Jak moc, to najdete v okně vlastností postavy úplně vlevo nahoře.

vlastnosti postavy

Nahoru

Sběračství

Sběračství je vedle odolnosti a taktiky jediná dovednost, která múže být vytrénována na úroveň 100 všemi povoláními. Funguje jednoduše. Dojděte na sad nad prvním rubem a u Luciána si kupte košík.

Luciánovo ovocnářství
VěcKošík na ovoce
Obrázekkošík na ovoce
Cena100 chk

Pak se postavte pod strom s nasazeným košíkem a klikáním na akční tlačítko sbírejte ovoce. To můžete prodat opět Luciánovi.

Ovocezelené jablkočervené jablkozralé červené jablko
Obrázek zelené jablko červené jablko červené jablko jablko
Cena10 chk9 chk12 chk

Nahoru

Poklad

Při 100 rybaření je možné vylovit láhev se zprávou.

láhev se zprávou

Z té je možné vyndat mapu.

mapa pokladu

Úspěšnost vyndání mapy z lahve závisí na hodnotě vaší zručnosti (ideální je pochopitelně maximum). Pokud se nezadaří, láhev i s mapou je zničena. Dále zakoupíte za 750 chk u Otomara lupu.

Otomarovo muzeum
Věclupa
Obrázek lupa
Cena750 chk

Lupu přetáhnete na mapu, tím můžete rozluštit souřadnice pokladu, které se vám napíší do chatu. Tyto souřadnice ale nejsou přesné. K odhalení přesných souřadnic potřebujete vysokou úroveň dovednosti pátrání. Na těch stačí kopat krumpáčem a vykopat truhličku. Tip: Mapa se po použití lupy změní na znehodnocenou mapu, kterou lze dál prodávat. Nenechte se tedy napálit!

truhla s pokladem

Truhličku je možné otevřít klíčem, který padá po zabití růžového chobota.

klíč od truhly s pokladem

Tip: Klíč ani lupa po použtí nezanikají, můžete je tedy používat opakovaně.
A proč byste se měli takto namáhat? To je snadné. Z truhly po odemčení mohou vypadnout 2 JAKÉKOLIV věci. Tedy včetně VIP. Vyjímku tvoří pouze GM věci. Když máte tedy štěstí, můžete na pokladu hodně vydělat (a když nemáte, můžete se jít vycpat :P). Nejcennější věcí, kterou lze z pokladů získat je listina na rozšíření banky o 5 políček.

Pro hledání pokladu je velmi užitečná utilitka pro volné procházení mapy Chmatákova.

Nahoru

Full HP port

Také znáte ten starý problém: Někdo vás zabije (nečekaně). Vy se tedy oživíte. Máte ale pouze 25 životů. Úplné vyléčení vás přijde přinejlepším na tři velké hp lektvary nebo na několik desítek minut ztracených meditací. Komu se nechce čekat, může "využít služeb" tzv. "full hp portu". Ten byl navržen jako vstup do PvP zóny. Aby byla zajištěna spravedlnost, každý tam musí vstoupit jako duch (tedy mrtvý) a v aréně je oživen s plnými životy. Potom stačí arénu opustit portálem a tradáááá - objevíte se v Dolním Chobotově u banky s plnými životy.

Full HP port se nachází na západním cípu pouště pod Horním Chobotovem.

Vyznačena je na mapě míst

full hp port

Nahoru

Quest

V Chmatákově mimo questy organizované Chmazkou, GameMastery a Adminy existuje i jeden npc quest.

V kanalizaci nad Jižním Útočištěm zabijete Chmatosaura.

quest - zabití chmatosaura

Vypadne vám z něj srdce.

quest - chmatosauří srdce

To donesete Alanovi, který sídlí na mole jižně od rubu u Jižního Útočiště.

quest - Alan

Dostanete mystickou kouli,

mystická koule

kterou donesete Ermovi do kobky

quest - Ermes

a dostanete meteorit.

meteorit

Ten donesete Yverovi do jeho domečku v pustinách

quest - Yver

Jako odměnu za splněný quest dostanete teleportační svitek.

teleportační svitek

Pokud na něj poklikáte, tak se objevíte na ostrově s bankou a svitek zmizí.

Tip: Mystickou kouli lze využít také pro udělení bonusu věcěm. Více v sekci Výroba.

Nahoru

Banky

Banku použijeme tak, že poklikáme myší na bankéře a potom v okénku, které se objeví nebo v inventáři klikáním na jednotlivé věci je můžeme buď ukládat či vyndávat. Do banky se vejde celkem 25 věcím tedy přibližně 2 plné inventáře. Bankéře nalezneme na pěti místech:

1. Lambert v Chráněné zóně. Kvůli tomu, že se tu často pohybují zabijáci není příliž moudré sem chodit s drahými věcmi.

Lambertova banka

2. Ruprecht v Horním Chobotově - je cílem dolního portálu vedoucího z Tržiště (ostrova s bankou) a také příkazu .chobotov. Portál, který je u ní vede právě na Tržiště.

Ruprechtova banka

3. Bungo-bo na Tržišti. Na Tržiště je možné se dostat portálem z banky v Horním Chobotově, ale také teleportačním svitkem.

Bungo-bova banka

4. Leila v Dolním Chobotově. Tato banka je cílem horního portálu na Tržišti a portálem z PvP zóny. V Dolním Chobotově nefunguje obrana, proto sem opět nedoporučuji chodit s drahým vybavením.

Leilina banka

5. Mortimér v Ostrovicích. Je sem zacílen příkaz .ostrovice. Je blízko rubu a také rybárny, takže se dá velmi efektivně využít v souvislosti s trénováním dovedností (jako například zručnosti a výroby). Vedou od ní dva portály. První na Krysí ostrůvek a druhý na ostrov s "VIP" korunkou.

Mortimerova banka

6. Elijáš v Jižním Útočišti. Alespoň jedna banka pro zlouny :D

Elijášova banka

Nahoru

Loterie

Pokud chcete zkusit štěstí, anebo ještě více rozmnožit velký počáteční kapitál, můžete si v chmatákovské loterii přijít na slušné peníze. Sázení probíhá u automatu na jihovýchodě Horního Chobotova. Poklepáním na automat vsadíte dva tisíce chk. Sázka se přičte k jackpotu a navíc se přičte 200chk jako bonus. Losování probíhá přibližně každé dvě hodiny. Šance na výhru v loterii je ale velice malá. Obejít ji ale můžete tak, že vytvoříte velké množství účtů a za každý z nich vsadíte. Tím se šance mnohonásobně zvýší. Pokud náhodou nevyhrajete ani takto, nezoufejte, jackpot zůstal, stačí do automatu znovu "nasázet" po 2000 za každou postavu. Napodruhé to určitě vyjde ;-). Počet maximálního množství registrací na 1 IP adresu je asi 22, takže potřebujete ideálně 44 000 chk a do zálohy ještě alespoň jednou tolik, jinak riskujete, že jackpot vám vybere někdo jiný.

loterijní automat

Nahoru

Klany

Jak vytvořit klan?

1. U Hermíny v Horním Chobotově koupíte za 150 000chk prázdnou zakládající listinu.

Hermínina kancelář

Takto listina vypadá po zakoupení:

klanová listina

2. Poklepete na listinu v inventáři. V okně, které se objeví, zadáte jméno klanu. Minimální délka jména je 3 znaky.

založení klanu

3. Dostanete použitou klanovou listinu. Nového člena přijmete tak, že na listinu poklepete a potom poklepete na hráče, kterého chcete přijmout. Ten musí v okénku, které se mu objeví, přijetí potvrdit.

přijetí do klanu

Tím se stává členem klanu. Sám sebe vidí jako člena hned, aby viděli ostatní, může být nutné se znovu přihlásit.

Do klanu může přijímat jen zakladatel. Přijmout můžete hráče jen do klanu, jehož jste členem. K přijetí do klanu slouží použitá klanová listina.

použitá klanová listina

Použitá listina je univerzální a pro přijetí do svého klanu ji může použít kdokoliv ať je listina kohokoliv. Takže když o ni přijdete, stačí si půjčit jinou a také to funguje.

Jak opustím klan?

Do chatu napíšete .vystupuji z klanu

Jak vyhodit někoho z klanu?

Tenhle příkaz může použít pouze zakladatel klanu. Do chatu se napíše .vyhod JMÉNO a je hotovo.

Nahoru

Příkazy

Možná vás nikdy nenapadlo, že příkazem je i obrana XD.
Proti obraně mají imunitu GM, CH.T.S. a CH.B.I.

Příkazy CH.T.S.

.uvezni JMÉNO - teleportuje do NP účet JMÉNO a automaticky nastaví trest 100 kamenů k vytěžení

.propust JMÉNO - teleportuje účet JMÉNO před NP (z NP nebo i z jiných částí mapy)

.nastav postava trest CISLO = JMÉNO - uvězní účet JMÉNO do doby, než v NP vytěží a odevzdá CISLO kamenů. Pokud je CISLO nastaveno na -1, tak se hráč z NP nemůže dostat vytěžením, ale pouze příkazem .propust JMÉNO

.pricist "trest" 100 = JMÉNO - přidá k trestu hráče JMÉNO dalších 100 kamenů

.vypis trest JMÉNO - vypíše množství kamenů v NP, které hráči JMÉNO zbývají

.vypis JMÉNO - vypíše množsví peněz účtu JMÉNO

.sleduj 12 - teleportuje k hráči s id 12. Začíná na hodnotě 0

.ban - nadobro zablokuje IP, ze které je hráč přihlášený

Příkazy CH.B.I. - již nepoužívané, ale funkční

.uvezni JMÉNO - teleportuje do NP účet JMÉNO a automaticky nastaví trest 100 kamenů k vytěžení

.propust JMÉNO - teleportuje účet JMÉNO před NP (z NP nebo i z jiných částí mapy)

Příkazy Chmazky

.vytvor ID - vytvoří věc daného ID Seznam ID věcí

.zprava TEXT - odešle hromadnou zprávu TEXT všem hráčům

Příkazy GM fungující až po opětovném přihlášení

.nastav hlavni GM 1 =JMÉNO - udělí hráči JMÉNO práva GM

.nastav hlavni GM 2 =JMÉNO - udělí hráči JMÉNO práva Chmazky

.nastav hlavni GM 3 =JMÉNO - udělí hráči JMÉNO práva CH.B.I.

.nastav hlavni GM 4 =JMÉNO - udělí hráči JMÉNO práva CH.T.S.

.nastav hlavni im 1 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO imunitu vůči obraně

.nastav hlavni ostrov 5 1/0 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO přístup k ostrovu č. 5 (1 povolen, 0 zakázán)

.nastav hlavni trida B =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání bojovník

.nastav hlavni trida M =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání mystik

.nastav hlavni trida R =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání řemeslník

.nastav hlavni trida L =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání lovec

.nastav hlavni trida P =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání pobuda

.nastav hlavni trida K =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání léčitel

.nastav hlavni trida U =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO povolání upír, toto povolání lze nastavit, není ale funkční

.nastav hlavni trida X =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO neutrální povolání

.nastav hlavni heslo svestka =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO heslo na svestka

.nastav hlavni stari 60 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO stáří na 60 minut (=ve hře bude vidět 1)

.nastav hlavni zabiti 45 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO počet zabití na 45


.nastav postava V1 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO rybaření na 100%

.nastav postava V2 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO těžbu na 100%

.nastav postava V3 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO přesnost na 100%

.nastav postava V4 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO všímavost na 100%

.nastav postava V5 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO dřevorubectví na 100%

.nastav postava V6 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO skrývání na 100%

.nastav postava V7 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO lov na 100%

.nastav postava V8 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO mystiku na 100%

.nastav postava V9 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO vědu na 100%

.nastav postava V10 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO zručnost na 100%

.nastav postava V11 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO ochočování na 100%

.nastav postava V12 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO meditace na 100%

.nastav postava V13 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO obratnost na 100%

.nastav postava V14 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO kradení na 100%

.nastav postava V15 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO odolnost na 100%

.nastav postava V17 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO travičství na 100%

.nastav postava V18 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO léčení na 100%

.nastav postava V19 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO plížení na 100%

.nastav postava V20 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO sběračství na 100%

.nastav postava V21 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO výrobu na 100%

.nastav postava V22 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO alchymii na 100%

.nastav postava V31 100 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO taktiku na 100%


.nastav postava vzhled 80 = JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO skin s ID 80

.nastav postava hp 5000 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO životy na 5000

.nastav postava mana 700 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO manu na 700

.nastav postava sipy 333 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO počet šípů na 333

.nastav postava karma 61 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO počet nábojů na 61

.nastav postava penize 99999 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO peníze na 99999

.nastav postava bobule 5 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO počet bobulí na 5 (nikoliv v inventáři, ale v profilu)

.nastav postava titul -18 =JMÉNO - nastaví hráči JMÉNO karmu -18. Kladné číslo znamená modrou karmu, záporné číslo karmu červenou.

.unban JMÉNO - Zruší IP ban Od 28.9.2012

.nastav pritomen 222 =JMÉNO - IP ban

Příkazy GM fungující ihned po napsání

.bonus0 - udělí věci, která je vpravo dole v inventáři, bonus; maximum je stanoveno na 37

.zabij JMÉNO - zabije hráče JMÉNO

.oziv JMÉNO - oživí hráče JMÉNO

.odpoj JMÉNO - odpojí hráče JMÉNO od serveru, po odpojení je hned možné se znovu přihlásit

.vichrice - způsobí vichřici (odfouknutí všech na zemi se válejících věcí)

.lhotka - teleportuje GM do Rybí Lhotky

.chobotov - teleportuje GM do Horního Chobotova do banky

.ostrovice - teleportuje GM do Ostrovic

.do lhotka JMÉNO - teleportuje účet JMÉNO do Rybí Lhotky

.do chobotov JMÉNO - teleportuje účet JMÉNO do Horního Chobotova do banky

.propust JMÉNO - teleportuje účet JMÉNO před NP, platí i na sebe

.poklad 77 - zakope pod GM věc s ID 77, tuto věc lze vykopat krumpáčem na poklad. Více viz.tipy.

GM může pochopitelně používat i příkazy pro CH.T.S. a Chmazku.

Nahoru

Spalovna

Spalovna je místo, kde se můžete zbavit jakýchkoliv věcí a ještě na tom něco málo vydělat. Málo? Ano, většina věcí (např. ryby, dřevo, rudy, ap.) nestojí ve spalovně více než 2-4 chk, některé VIP věci přes 100 chk. Nevyplatí se tedy nosit je sem, lépe je prodat obchodníkům k tomu určeným nebo ostatním hráčům. Existují ale vyjímky. Např. šípy se zde dají spálit za 50chk, chobotníci také za 50chk.

Spaluje se tak, že předmět určený pro spálení (= přeměnu na chk) se přetáhne z inventáře na pec. Věc zmizí a objeví se žlutá zpráva o navýšení chk.

spalovna

Nahoru

Obchod se svitky

Na ledovém ostrově napravo u portu na poušť je Astanův obchod s teleportačními svitky.

obchod s teleportačními svitky

Svitekbílýoranžovýžlutýčervený
Obrázek bílý svitek oranžový svitek žlutý svitek červený svitek
Cena500 chk500 chk500 chk500 chk

Nahoru

Tipy, triky aneb co se jinam nevešlo

1. Označení majitele věci

Na poště v Rybí Lhotce si koupíte Listinu pro označení majitele a přetáhnete ji na předmět. Pokud se pak na něj podíváte lupou, budete u něj uvedeni jako majitelé.

listina pro označení předmětu

Tuto listinu je možné zakoupit na poště

pošta
VěcDopisOznačovací listina
Obrázek dopis listina pro označení předmětu
Cena150 chk5000 chk

2. Na poště je také možné koupit dopis.

dopis

Na ten můžete napsat zprávu nebo ji kdykoliv přepsat a pak dopis někomu dát či prostě zahodit a čekat, kdo ho zvedne a přečte.

přepsání dopisu

3. Antibleskový klobouk

Klobouk můžete vymlátit z Chmatopýrů v kobce a na rudém ostrově. Pokud jste zaseženi bleskovkou a máte tento klobouk na hlavě, takklobouk zmizí, neubydou vám žádné životy a neuvidíte kdo na vás útočí. Pokud máte štěstí, klobouk zmizet nemusí (velice malá šance).
antibleskový klobouk

4. Kopání pokladu

Poklad může zakopat GM příkazem nebo kdokoliv jiný pomocí lopaty (viz. pátrání). Vykopat ho je možné pomocí krumpáče na poklad. Ten je ke koupi u Urijáše na dolní těžbě.

VěcKrumpáč
na poklad
Obrázek krumpáč na poklad
Cena2000 chk

5. Hudební nástroje

Do hry byly v dobách její největší slávy zabudovány i čtyři hudební nástroje: kytara, bubínek, trubka a harfa. Jako všechno ve Chmatákově, i tyto věci jsou řešeny velice jednoduše - každý nástroj vydává pouze jeden zvuk. To značně omezuje jejich využití. Přesto "koncerty" bývaly na verzi 1.4 společenskou událostí a každý rád přišel. S trochou vynalézavosti by na ně několik lidí mohlo zvládnout alespoň jednoduchou rytmickou sklatbu. Problémem ale zůstává, že všechny hudební nástroje byly odjakživa VIP.

Hudební nástrojtrubkakytarabubenharfa
Obrázek trubka kytara buben harfa
Zvuk zvuk zvuk zvuk zvuk

6. Amulet štěstí

Jako každý amulet musí být nošen v modrém ochranném políčku, aby měl efekt.

amulet štěstí

Dle oficiálních informací by měl zvyšovat šance (tedy úspěšnost) při většině činností (např. i při výlovu lahví či vysekávání brouků). Dostupný je jako VIP předmět z questů Chmazky nebo od GM.

7. Ničení zbraní

Všechny zbraně v Chmatákově se používáním ničí (vyjímkou je snad jen bleskovka). Zbraň, která dosáhne 100% poškození se rozbije. V případě, že se vám zasekla v políčku pro zbraň, stačí se relognout (odhlásit a přihlásit) a potom z políčka pro zbraň vyhodit pixelovou tečku.

To, jak rychle se ničí je dáno víceméně náhodou. Každých 5 - 10 zaútočení vaší zbraní ubere 1% trvanlivosti. Opravit zbraně je možné pomocí součástek pro opravu (viz. sekce výroba). Poškození můžete zjistit použitím lupy (vpravo nahoře těsně nad inventářem). Můžete ho takto zjistit i při výměnách s ostatními a předejít tak tomu, že vám někdo prodá bezcennou zbraň.

8. Lektvar na zvýšení maximálních životů

Pokud máte plné životy, můžete pomocí tohoto lektvaru jejich maximální množství ještě navýšit. Zůstanou tak dokud vám je někdo "násilím nesebere". Stačí na lektvar poklikat. Koupit se dá u Nerguse v kanalizaci Jižního útočiště.

Nergusův obchod

Lektvar na zvýšení
maximálních životů
lektvar na zvýšení max. životů
500 chk

Nahoru

Čepice

Ve hře je celá řada čepiček a jiných pokrývek hlavy, kterými si můžete svoji postavu (čtěte "hlavu") vylepšít. Většina čepic má také obranné číslo, které ale zatím nefunguje.

Čepice Pošťácká
čepice
SlamákČerný
klobouk
ZevloňKulich Vikingská
přilba
RohyPirátská
čepice
Námořnická
čepice
ŠátekKuchařská
čepice
Obrázek pošťáká čepice slamák černý klobouk zevloň kulich vikingská přilba rohy pirátská čepice námořnická čepice šátek kuchařská čepice
Obrana10101020252519250100

Čepice Žlutá
přilba
Zelená
přilba
DC čepkaRybářská
čepice
Turban
Obrázek žlutá přilba zelená přilba DC čepka rybářská čepice turban
Obrana4242253020

Nahoru

Koše, truhlice, nástěnky

Truhlice, nástěnky a zejména koše potkáváme často, někdy si jich ani nevšímáme. Využití ale mají, takže se pojďme podívat, kde všude je možné je najít.

Koše

Koše slouží, jak jinak, k vyhazování věcí. Ve hře jsou z toho důvodu, že velké množství věcí po zemi by jednak otravovalo, jednak zpomalovalo chod serveru. Věci odstraňuje také vichřice, která automaticky asi jednou za hodinu všechny věci "odfoukne". Lépe je ale používat koše a nikomu tak neotravovat život.

Koš najdeme už v Rybí LhotceDalší u portálu do Horního Chobotova
koš v Rybí Lhotce koš v Rybí Lhotce - dole
Těsně u horního portálu v Horním ChobotověV "Chráněné" zóně
koš Horní Chobotov - nahoře koš v 'Chráněné' zóně
Na horním rubuNa Horní Těžbě
na horním rubu koš na Horní Těžbě
U Jardova obchodu v Horníhm ChobotověV Ostrovicích u rybárny
koš Horní Chobotov - dole koš u rybárny v Ostrovicích
V Ostrovicích vedle obrazovky s rybárnouV Jižním Útočišti
koš v Ostrovicích koš v Jižním Útočišti
V Nápravném Zařízení
koš v Nápravném Zařízení

Nahoru

Truhly

Truhly jsou takové malé "banky". Vejde se do nich 8 věcí. Výhodou je, že takové věci vám nezabírají místo, nesfoukne je vychřice. Na druhou stranu je může vybrat kdokoliv :D.
otevřená tuhla

V "Chráněné" zóněNa horním rubu
truhla v 'Chráněné' zóně truhla na horním rubu
Na Horní Těžbě
truhla na Horní Těžbě

Další truhly jsou na soukromých ostrovech.

Nahoru

Nástěnky

Nástěnky jsou plochy, kam je možné navzájem si psát vzkazy. Nejsou podepsané, takže se tam často dočtete nepěkné věci. Dobré je také říct, že ve Chmatákově je dost takových nástěnek, které mají pouze dekorační funci, tudíž je nelze jako vzkazovních použít.
otevřená nástěnka

U rybárny v Rybí LhotceNa horním rubu
nástěnka v Rybí Lhotce nástěnka na horním rubu
V "Chráněné" zóně
nástěnka v 'Chráněné' zóně

Nahoru

Soukromé ostrovy

Jednou ze zajímavostí ve Chmatákově jsou soukromé ostrovy. Jde o kousky mapy, kam mají přístup portálem pouze jejich vlastníci (popřípadě jedinci, kteří dostali povolení). Tyto ostrovy kdysi vytvářel Gizmo a platily se těžkou měnou (cena byla v tisících korun). Než došlo k masivnímu rozšíření bugování přes WPE, byly ostrovy rájem pracháčů a jejich klanů - místa, kam se jiní nedostanou, místa s osobitým designem, v jednom případě dokonce schovaná "pod zemí". Navíc zpravidla obsahovaly truhly, které umožňovaly klanu sdílet vybavení nebo prostě rozšiřovaly úložnou kapacitu vlastníka. S příchodem WPE bugování ale ostrovy ztratily svoji exkluzivitu a bezpečí a dnes už jsou jen vzpomínkou na staré dobré časy.

Soukromé ostrovy přes opakované a neustávající snahy mnoha hráčů zůstvanou už asi navždy ve vlastnictví původních majitelů. Proto se vůbec nepokoušejte žádat o jejich nákup či přístup, setkáte se jen s nadávkami a warningem navíc.

Tady jsou screeny ostrovů, u kterých se mi podařilo spolehlivě dohledat majitele. Jména majitelů berte orientačně, nemusí jít o přesné nicky na fóru či ve hře. Kliknutím na obrázek zobrazíte screenshot v plné velikosti

Ovocný sad (vlastní nations)Poušť s bloudem (vlastní cortes)
ostrov v ovocném sadu ostrov pod pouští s bloudem
U rybárny v Dolním Chobotově (vlastní koblizek, chorvik, dollar, wertman)Horní chobotov u banky (vlastní dirtx)
ostrov v Dolním Chobotově ostrov u banky v Horním Chobotově
Na Rudých ostrovech (vlastní PohyCZ)Pod Jižním Útočištěm (vlastní Vrak, Fabos, Zahy)
ostrov na Rudých ostrovech ostrov v Jižním Útočišti
V pustinách u bobulí (vlastní PieTRov a Vrak)U spalovny (vlastní Durda)
ostrov v Pustinách u bobulí ostrov u Spalovny
Na poušti - jižní (vlastní Aspire)Nad Dolní Těžbou (vlastní Realias)
ostrov na Poušti - jižní ostrov na Dolní těžbě

Nahoru

Servery

Mimo oficiálního serveru Chmatákova pochopitelně existují i servery neoficiální (jako ostatně u jakékoliv MMORPG). Některé jsou legální a jiné nelegální. Já je jasně odliším, protože ačkoliv mohou 'nelegály' být servery zábavnými, stále jde o trestnou činnost. Zároveň servery otestuju a označím je za funkční či nefunkční.

AdresaFunkčnostLegálnostVerze klientaHamachi
Oficiální server Chmatákova funkčnílegální1.033+ne
CHEMU nepravidelnělegální0.804ano
Chmatákov Jabko nefunkčnílegální0.930ne
Hružka nefunkčnílegální0.1024ne
Chfuture nefunkčnílegální0.1010ne
Cmatakov.eu nefunkčnílegální0.1013ne
Chportál nefunkčnílegální ? ne
PLeNKaSeRVeR nefunkčnílegální0.826ne
Chmatakov-Do Server nefunkčnínelegální0.826ano
Chmat-Punk nefunkčnínelegální0.826ano
CHmaTS nefunkčníNelegální?0.826ne
Cho Server nefunkčnílegální0.826ne
World of Chmatákov hamachi
funkční
nelegální0.826ano
Chmat-ák hamachi
funkční
nelegální0.826ano
Sewerův server nefunkčnínelegální0.800ano
Awellos Server nefunkčnínelegální0.826ano
Kozel Server nefunkčnínelegální0.826ano
Chmatkillers Server nefunkčnínelegální0.826ano
zidbure server nefunkčnínelegální0.826ano
Cheralgy Server nefunkčnínelegální0.826ano
Stix Server nefunkčnínelegální0.826ano
Chmatákov Hruška nefunkčnínelegální0.826ano
CHmatákov Hruška nefunkčnínelegální0.826?
ChmatHruska nefunkčnínelegální0.826ano

Nahoru
BlueBoard.cz

Copyright © 2014 Chmatákov, první česká MMORPG | autorem textů je Honík, majitel domény honik.cz | poslední aktualizace 12.9.2014